Läs mer och beställ »
MIssa inte nästa avsnitt »
30% rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 30/11. Vad vill du lära dig? »
Med minoritetsintresse avses den del av ett dotterbolags nettotillgångar och resultat som inte ägs direkt eller indirekt av moderföretaget.
I koncernbalansräkningen redovisas minoritetsintresset som en särskild post. Denna placeras mellan eget kapital och avsättningar. I posten ingår även eget kapital-delen av obeskattade reserver.
I koncernresultaträkningen redovisas minoritetsintresset som en justeringspost omedelbart före periodens nettoresultat.
Björn Lundén är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982