MIssa inte nästa avsnitt »
Just nu får du 20 % rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 2 maj.
Den här mallen bygger på de villkor som normalt finns i svenska VD-avtal i mindre och medelstora företag. En VD omfattas normalt inte av reglerna i lagen om anställningsskydd (LAS). Därför kan ett vd-avtal skilja sig mycket från ett vanligt anställningsavtal, och gör så ofta.
Ladda ner direkt. Efter genomfört köp får du direkt tillgång till ditt mallpaket. Mallarna finns även tillgängliga för nedladdning i 12 mån på Mina sidor efter köpet. Moms tillkommer.
Betalkort eller faktura (ingen avgift)
– du får tillgång till dina mallar direkt efter köpet
– mallarna är framtagna av erfarna experter
– tillsammans med mallen får du en hjälptext med anvisningar
– meddela om du inte är nöjd så återgår köpet
En vd är anställd av företaget men omfattas normalt inte av reglerna i lagen om anställningsskydd (LAS). Därför kan ett vd-avtal skilja sig mycket från ett vanligt anställningsavtal, och gör så ofta.
Den här mallen hjälper dig att upprätta ett MD-agreement (vd-avtal på engelska).
Tillsammans med mallen får du en pdf-fil som beskriver vilka regler som gäller vid utformandet av ett vd-avtal och vilka uppgifter det bör innehålla.
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982