Läs mer och beställ »
MIssa inte nästa avsnitt »
30% rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 30/11. Vad vill du lära dig? »
Överpriset är den positiva skillnaden mellan köpeskillingen och egendomens marknadspris. Om en delägare i ett fåmansföretag (eller en närstående till denne) säljer något till överpris till sitt fåmansföretag beskattas delägaren för överpriset som lön (om delägaren anses bedriva aktiv näringsverksamhet) respektive utdelning (om delägaren anses bedriva passiv näringsverksamhet).
Björn Lundén är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982