Läs mer och beställ »
MIssa inte nästa avsnitt »
30% rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 30/11. Vad vill du lära dig? »
Löneväxling innebär att en anställd väljer att byta lön mot förmån.
En anställd kan t ex komma överens med arbetsgivaren om att avstå från en kommande lönehöjning eller en resultatbonus, mot att arbetsgivaren betalar till en pensionsförsäkring.
En annan form av löneväxling är att arbetsgivaren varje månad gör ett bruttolöneavdrag. Avdraget görs som kompensation för en skattepliktig eller skattefri förmån.
Björn Lundén är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982