MIssa inte nästa avsnitt »
Just nu får du 20 % rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 2 maj.
Med BL Frågeservice Bas kan du ställa alla dina frågor till våra skatte- och redovisningsexperter. I grunden har du vår nyhetstjänst som ger dig de viktigaste nyheterna först av alla. En ovärderlig trygghet för dig som arbetar med skatt, löner och redovisning.
Pris för en (1) användare. Tjänsten är personlig och löper 12 månader från beställning. Debiteras årsvis. Efter genomfört köp och efter att vi behandlat din order får du ett mejl med instruktioner för att komma igång med din tjänst.
MOMS TILLKOMMERBetalkort eller faktura (ingen avgift)
Med Frågeservice Bas hittar du svar på på webben på dina frågor om skatt, moms, redovisning och personal – dygnet runt och året om. Oftast hittar du svar på dina frågor direkt, men du kan även skriva in din aktuella fråga och få den besvarad av våra experter.
Även det här ingår!
Löpande information om nya eller ändrade regler och hur dessa påverkar företaget och dess ägare. Du kan även söka bland tusentals tidigare artiklar.
Ladda hem, fyll i och skriv ut korrekta dokument på nolltid. Exempelvis anställningsavtal, köpeavtal, skuldebrev, uppdragsavtal, körjournal och aktieägartillskott.
Du får tillgång till tre av våra viktigaste e-böcker, som du kommer åt och kan läsa även när du är offline. Följande e-böcker ingår: Anställda, Bokföring och Moms.
Idealiskt när du behöver veta ett belopp, en procentsats eller någon annan faktauppgift. Brytpunkter, utdelningsbelopp, förmånsbelopp, marginalskatt, mm.
På redovisningsbyrån Redeko har man under många år använt Björn Lundéns tjänst Frågeservice för att få svar på sina frågor och funderingar om skatt, redovisning, personal och juridik.
Läs mer om Redeko »
Hur ställer man en fråga till Frågeservice?
När du har aktiverat tjänsten Frågeservice Bas (via en länk som du får från oss) fyller du i din fråga i ett formulär. Du får även förslag på svar när du skriver din fråga. Om du inte får något svar som stämmer på din fråga klickar du på Skicka och då skickas frågan till våra experter på Frågeservice. När vi har svarat på frågan får du ett mail med en länk. Vill du även kunna ringa Frågeservice väljer du tjänsten Frågeservice Premium.
Vilken typ av frågor kan jag ställa till Frågeservice?
Vi svarar på det mesta, så länge det inte handlar om konsultation eller rådgivning. (Med konsultation menar vi till exempel utredningar, upprättande av årsbokslut, deklaration med mera och med rådgivning sådant som är mer långtgående än faktasvar och liknande.)
Hur snabbt får man svar?
När du har skickat en fråga till oss får du normalt svar inom ett dygn, men oftast går det snabbare än så.
Hur ofta får man nyhetsmejl?
Du får ett mail ca en gång i veckan med de senaste nyheterna. Det går också att följa oss på facebook (www.facebook.com/blinfonyhetstjanst) där vi löpande lägger ut länkar till nya artiklar.
Skriver ni bara om nyheter?
Nej, du hittar även intressanta artiklar om ämnen som kan vara aktuella utan att vara nyheter. Du har också tillgång till en faktabank med genomgångar av gällande regler och belopp inom en mängd viktiga områden.
Vänder sig BL Info Nyheter enbart till redovisningskonsulter och revisorer?
Nej, BL Info Nyheter är högst relevant även för dig som jobbar med löne- och personaladministration och vill hålla dig uppdaterad kring socialavgifter, traktamenten, arbetsrätt, osv.
Testa BL Info Nyheter kostnadsfritt under en månad och ta del av nyhetsartiklar och nyhetsflöde, faktabank, dokumentmallar och e-böcker. Du förbinder dig inte till någonting.
Välkommen att testa BL Info Nyheter!
För information om hur vi behandlar dina personuppgifter »
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982