MIssa inte nästa avsnitt »
30% rabatt på alla onlinekurser! Gäller t o m 30/11. Vad vill du lära dig? »
Med devalvering menas officiell nedskrivning (nedvärdering) av ett lands valuta i förhållande till andra valutor genom en sänkning av växelkursen. En förutsättning för att kunna göra en devalvering är att landet tillämpar fast växelkurs gentemot en eller flera valutor. Motsats: revalvering.
Björn Lundén är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vi sammanfattar de viktigaste nyheterna inom skatte-, redovisnings-, juridik- och personalområdet – och förklarar hur de påverkar dig och ditt företag.
Björn Lundén AB | Box 84 | 824 65 Näsviken | 0650-54 14 00 | info@bjornlunden.se | orgnr: 556293-9982